به اشتراک بگذارید :
وضعیت : موجود
کد کالا :22200013
قیمت :
7500 تومان

Gomphrena globosa

گل تکمه ای Gomphrena globosa به خانواده Amaranthaceae تعلق دارد و بومی کشورهای برزیل ، پاناما و گوآتمالا است. گل تکمه ای گیاهی یک ساله است که بین 60-30 سانیتمتر رشد می کند و ارتفاع می یابد و قسمت رنگین آن در واقع براکته های این گیاه است که رنگ اصلی آنان سرخابی رنگ است اما امروزه به رنگهای بنفش، قرمز، نارنجی، سفید، صورتی و گل بهی نیز وجود دارند.

بذر گل دکمه ای استاندارد و دارای قدرت رشد و نمو بالایی است.زمان کاشت آن بهار و زمان گلدهی از اواسط تابستان تا اول پاییز است.

نام بذر بذر گل دکمه ای- تکمه ای
نام علمی گیاه GOMPHRENA GLOBOSA
نام انگلیسی گیاه Bachelor Button,gomphrena
نوع گیاه گل تکمه ای گیاهی چند ساله از تیره تاج خروس است که با عنوان گیاه دکمه ای نیز شناخته می شود. این گیاه میتواند تا 24 اینچ در ارتفاع برسد. گونه های طبیعی آن بیشتر به رنگ قرمز میباشند و ارقام مختلف آن به رنگ های بنفش ، قرمز، سفید ، صورتی و یاسی رنگ دیده میشوند.این گیاه بومی برزیل ، پاناما و گواتمالا است.
برگ برگ ها کشیده، تخم مرغی شکل، کرکدار، دوک مانند که طول آن به 15-10 سانتی متر می رسد. برگ ها وقتی جوان هستند به صورت کرکی سفید هستند و هنگامی که به سن بلوغ می رسند به صورت موم سفید مانند کم پشتی ظاهر می شوند.
گل گل ها به شکل یک تکمه برگشته می باشند که گاهی به صورت تکی و گاهی دو تا سه گل روی یک دمگل طویل به طول 12-8 قرار دارند و از بین دو برگ متقابل خارج می شوند. گلبرگ های آن طوری است که هنگام لمس خشک به نظر می رسد و به رنگ های مختلف سفید، صورتی، نارنجی، بنفش و ترکیبی از این رنگ ها دیده می شود.
فصل گل اواسط تابستان تا اوایل پاییز
طرز کاشت در آن در اوایل بهار بعد از رفع خطر یخبندان کشت می کنند. سپس بذر ها را به مدت یک الی دو روز در آب خیسانده و بعد آن را به مدت یک الی دو هفته در دمای 21 درجه سانتی گراد در خزانه نشاء می کنند. پس از آن به صورت مستقیم یا نشائی قابل کشت است.
آبیاری  گل تکمه ای تا حدودی تحمل خشکسالی را دارد اما بهتر است به طور منظم آبیاری شود، به خصوص در آب و هوای گرم و فصل تابستان.
موقعیت این گیاه نیازمند نور مستقیم خورشید است.این گیاه سرما را تحمل نمی کند، اما کاملا تحمل گرمای تابستان را دارد. دمای ایده آل آن 20 تا 35 در جه درجه سانتیگراد است.خاک مطلوب این گیاه مخلوطی متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم و یک قسمت شن و ماسه است

در مورد این محصول نظردهید